Praktycznie każda duża firma produkcyjna lub handlowa posiada magazyn, w którym przechowywane są produkty jakiegoś rodzaju. Organizacja działalności magazynowej jest ważnym etapem w rozwoju przedsiębiorstwa. Dziś przyjrzymy się koncepcji, celom i metodom logistyki magazynowej oraz sposobom jej organizacji w przedsiębiorstwach.
Obsługa magazynu to obszar, w którym towary są przyjmowane, przechowywane, rozmieszczane, obsługiwane i wysyłane. Głównym zadaniem magazynu jest gromadzenie zapasów i zaopatrywanie zamówień.
Zarządzanie magazynem jest konieczne, aby zapewnić utrzymanie zapasów w magazynie:
- Towar jest zawsze w magazynie
- Nie psuje się i nie czerstwieje
- Towary terminowo są dostarczone do magazynu i zapakowane do wysyłki
Logistyka magazynowa to technologia zarządzania zapasami firmy i ich przepływem. Jest to integralna część łańcucha dostaw. Z tego powodu istnieje ścisły związek między transportem a logistyką magazynową.
Jeśli jesteś zainteresowany obsługą magazynu, ale nie wiesz jak się za to zabrać, to nie problem, ponieważ istnieje możliwość pomocy z firm zewnętrznych.
Liczba, powierzchnia i lokalizacja
Liczba i wielkość magazynów ma duży wpływ na rentowność firmy. Im mniej magazynów w różnych lokalizacjach, tym więcej trzeba wydać na transport. Z drugiej strony, im więcej magazynów, tym są one droższe. Dlatego przed podjęciem decyzji o liczbie magazynów należy zważyć wszystkie koszty z oczekiwanymi przychodami. Wybierając miejsce na magazyn, należy skupić się na minimalizacji kosztów transportu towarów.
Magazyn własny czy wynajmowany?
Obsługa logistyczna może być realizowana we własnym magazynie lub można ją zlecić innej firmie. Ta ostatnia opcja jest zazwyczaj wybierana przez firmy, które nie mają jeszcze wystarczających środków na budowę własnego magazynu.